Komentowana treść: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3
[#1] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3
Hmm, czyli ostatecznie Amiga 68k R.I.P, bo skoro mityczny 68060 nie daje rady. Szkoda, że Motorola przegrała i porzuciła 68k. Przyznam, że Vampir wygląda ciekawie, ale tyle złych rzeczy o AGA/SAGA czy jak to tam zwią w tym VAMPIRKU naczytałem się, że chyba lepiej nie wymyślać koła na nowo, tylko wybrać architekturę w miarę popularną na świecie, dostępną i starać się na nią przenieść co cenniejsze dla nas.
[#2] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@KM_Ender, post #1

Może wystarczy zmniejszyć rozdzielczość i wielkość okna żeby pograć na 060/50.
[#3] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3
Jak ktoś ma dostęp, to mógłby się podzielić informacją jak to chodzi na PiStorm32/3A+/AGA i ile FPS wypluwa timedemo 1 w Low-Res z muzyką OGG w tle? Z góry dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 10:39:37 przez kempy
[#4] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3
wersja 68060 jest nadal za wolna, lecz być może w przyszłości nastąpią aktualizacje umożliwiające rozgrywkę na procesorze 68060 100 MHz


Źródło?
[#5] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@KM_Ender, post #1

Quake na 060+AGA nigdy jakoś super płynnie nie działał. Ale jakiś GLQuake na 060 z jakąś akceleracją 3D z epoki (choćby tylko Voodoo3) powinien działać ładnie i to nawet w nieco wyższej rozdzielczości. AGAta jest dobra do Slam Tilta, Deluxe Painta i Scali. Uruchamianie na niej takich tworów jak Quake to tylko ciekawostka i pokazywanie, że się da.

Dopiero sobie uświadomiłem, że przez kilka lat miałem BlizzardaPPC+060 i BVision3D ale nie pamiętam żebym uruchamiał Quake w wersji 680x0, zawsze PPC. Ale coś czuję, że różnica byłaby na pewno wyraźnie zauważalna ale nie jakaś miażdżąca.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 10:55:20 przez MDW
1
[#6] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_DiskDoctor_, post #4

wersja 68060 jest nadal za wolna, lecz być może w przyszłości nastąpią aktualizacje umożliwiające rozgrywkę na procesorze 68060 100 MHz


Źródło?


Na stronie produktu:

"Hardware: At least Vampire V2 or PiStorm Pi3 (currently not fast enough on a 68060, but possibly a future update will run fast enough on 100 MHz 060 systems)"
2
[#7] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@MDW, post #5

Quake na 060+AGA nigdy jakoś super płynnie nie działał. Ale jakiś GLQuake na 060 z jakąś akceleracją 3D z epoki (choćby tylko Voodoo3) powinien działać ładnie i to nawet w nieco wyższej rozdzielczości. AGAta jest dobra do Slam Tilta, Deluxe Painta i Scali. Uruchamianie na niej takich tworów jak Quake to tylko ciekawostka i pokazywanie, że się da.


Tu chodzi o Quake 2. Obecne darmowe porty Q2 zapinkalają na PiStorm/AGA. Co prawda w Low-Res, ale gra się elegancko.
1
[#8] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@kempy, post #7

Tak, Quake na 100 MHz działa bardzo dobrze, niedawno testowałem.
[#9] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_DiskDoctor_, post #8

Port do działania wymaga danych z oryginalnej wersji gry.


Cena wersji cyfrowej to 14,95 euro.


Tak z ciekawości, to jaki jest koszt sumaryczny tej gierki?
[#10] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_DiskDoctor_, post #9

Tak z ciekawości, to jaki jest koszt sumaryczny tej gierki?


Przed chwilą sprawdzałem i Q2 na GOG to 15zł.
1
[#11] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@kempy, post #10

Czyli 19 EUR.

To bardzo mało jak za port DOS na classica.
[#12] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@MDW, post #5

Quake na 060+AGA nigdy jakoś super płynnie nie działał. Ale jakiś GLQuake na 060 z jakąś akceleracją 3D z epoki (choćby tylko Voodoo3) powinien działać ładnie i to nawet w nieco wyższej rozdzielczości. AGAta jest dobra do Slam Tilta, Deluxe Painta i Scali. Uruchamianie na niej takich tworów jak Quake to tylko ciekawostka i pokazywanie, że się da.

No porównywanie rysowania typu "software" do wersji GL jest nieco niesprawiedliwe. Na PC też cudów się nie zdziała i Q1/Q2 działają w tym trybie w 320x200.

Sam nie dysponuję sprzętem, który wymagany jest do Quake 2, czyli Vampire V2, bądź PiStorm Pi3. Ale uważam, że to duże wymagania. Podobnie jak kolega Artur Jarosik pisze porty mające o wiele większe wymagania niż oryginał.

No, ale taki obrał sobie target.

Posiadam A1200 z AGA i uważam, że już nie raz pokazano, że AGA potrafi obsłużyć wiele programów i gier z PC z lat 1993-1998, tzn. nawet Doom, Settlers II, "Z", czy też ładniejsze Goblins 3, Syndicate z PC itp. Jest to zatem udany układ graficzny.

Ja oczekuję wielu fajnych rzeczy na platformę której używam. Mam w głównej Amidze "tylko" 030/50MHz, która jednak starczy do wielu rzeczy.

Na pewno użytkownicy wersji dla Amiga OS 4.x będą mieli więcej radochy z Quake 2.

Ja jednak wolę zobaczyć coś na swoją platformę jak "Z", czy WarCraft. Ale na bezrybiu i rak ryba - więc cieszę się jak wychodzą różne inne gry na Amigę 1200, nawet dużo prostsze.

P.S. Scala zadowoli się chipsetem OCS. Uważam, że AGA ma dobre predyspozycje do RTG, szczególnie z Akiko w CD32 lub 030/50MHz. A 256 kolorów już daje sporo, nawet przy Blitterze.

Deluxe Paint jest bardzo dobrym programem graficznym, szczególnie wersja nr 5, gdzie już mamy tekstury i integrację z ARexxem pozwalającą zautomatyzować czynności i łączyć działanie różnych programów.

Quake 2 pamiętam ogólnie pozytywnie - fajna strzelanka. Udostępniony kod źródłowy w C/C++ tej gry jest bardzo interesujący. Stosują niesamowicie ciekawe rozwiązania. Wzór do naśladowania.

Ale obecnie mam inne preferencje co do gatunków gier - gram ostatnio głównie w strategie. A na Amidze gram w zakupione oryginały, również Alien Breed 3D II, Gloom Deluxe, Settlers, czy Lemmings 3.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 13:02:29 przez Hexmage960
[#13] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@MDW, post #5

Problem z Quake na 68k jest taki, że owszem, na akceleracji jest to 30 fps w 400x300 ale jak wchodzi jakaś skomplikowana geometria lub duży obszar do wyrenderowania, to spada to 5fps. I to jest taki roller-coaster - raz 5, raz 15, raz 30. Nie da się sensownie grać.
[#14] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_DiskDoctor_, post #8

Widać, masz wyjątkowo nieduże potrzeby Quake byłby sensownie grywalny przy 060 ale na 200MHz - wtedy może te stałe 30 FPS by było chociaż...
[#15] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_arti, post #14

Niedalej jak wczoraj odpaliłem drugiego kłeja przeporcony przez Novacodera, na 060/100MHz i CSgfx. Przy średnim samozaparciu da się grać, i tak jest w cholerę lepiej niż pierwszy piracki port Q1 na 030/28MHz. Na tym udało mi się skończyć wersje Shareware.
2
[#16] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@waldiamiga, post #15

Zjadłem zęby testując Quake'i na 060/PPC/Vampire'ach i PiStormie. Doskonale wiem, jak to chodzi. Jestem po prostu przyzwyczajony do innych standardów, jeśli chodzi o tą grę
[#17] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_arti, post #16

OK, napisałeś, że Twoim zdaniem Quake by chodził dobrze na MC68060 mając tylko 2 razy większe taktowanie procesora (200 MHz). Na jakiej podstawie tak sądzisz?

Moim zdaniem 2x szybszy zegar nie zrobi dużej różnicy. Jeżeli na takim zegarze gra zadziała dobrze, to może też działać dobrze na zegarze 100 MHz.

Ponieważ jak może wiesz (kod źródłowy gry jest dostępny) produkcje firmy ID Software są bardzo dobrze zaprogramowane - tzn. mają rozpisaną logikę gry (jednostki) i rysowanie. W Doomie powoli odchodzono od Asemblera x86, który niektóre rzeczy liczył 2x szybciej.

Normalnie części o skomplikowanej geometrii powinny być tak samo rysowane jak te o mało skomplikowanej. Moim zdaniem coś tu nie gra.
[#18] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@Hexmage960, post #17

Różnice w taktowaniu 060 są znaczące. Mam Warp 1260 rev6 i każdy skok taktowania jest widoczny.
50 Mhz a 100 Mhz to spora różnica
2
[#19] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_arti, post #14

Widać, masz wyjątkowo nieduże potrzeby


Wydaje mi się że ktoś kto używa classica *) to jest skazany na posiadanie niedużych potrzeb.

I tak mam znacznie większe obecnie potrzeby niż w 1992 r.

*) za wyjątkiem A4000T BlizzardPPC BVision itp.
2
[#20] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@Hexmage960, post #17

ID Tech2 był pisany stricte pod koprocesor wbudowany w pierwsze Pentium. Koprocesor ten jest zupełnie inny (i o klasę lepszy!) niż ten, z Motoroli. I dlatego też Quake jest całkowicie grywalny np. na takim Pentium/60MHz a na 68060/100MHz już nie. 68k musi nadrobić to zegarem. Nie ma innego wyjścia.


Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 20:01:33 przez _arti
[#21] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_arti, post #16

Zamiast testować to jadłeś żeby ?
1
[#22] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_arti, post #20

@Arti

To w takim razie nie powinni się zabierać za silnik Quake 2, mimo że 68060 i Pentium to procesory podobnej klasy.

Wiadomo, oprócz taktowania procesory różnią się pamięcią Cache, super-skalarnością i innymi własnościami.

Lepiej byłoby zrobić porządnego Doom I/II, Duke Nukem 3D w 30/35FPS.

Nie jestem pewien z jakich możliwości Pentium korzysta silnik w Q1/Q2 żeby uzyskać odpowiednią płynność. Wiem tylko, że silniki ID Software są świetnie zaprojektowane.

Chciałem wskazać tylko, że jeżeli na 200 MHz gra działałaby dobrze, to na 100 MHz również, przy nieznacznie zmniejszonych pewnych parametrach.

Wskazywałoby to na to, że te porty dla PiStorm Pi3 i Vampire V2 trzeba robić nie 1:1 tylko dostosować do specyficznej architektury.

Napisałeś Arti, że testowałeś Quake na tych kartach - czy mógłbyś napisać, jakie mają osiągi? Czy to na tym sprzęcie zaobserwowałeś takie różnice w FPS w zależności od lokacji?

Ja tak jak napisałem, mam MC68030 w głównej Amidze, więc bardziej mnie interesują produkcje na ten sprzęt. Mogę sobie pograć w Gloom i Alien Breed 3D II dosyć wygodnie.

@Lukjan

Fajnie, że Warp1260 ma takie możliwości. Zgadzam się, że 100 MHz pójdzie lepiej niż 50 MHz, ale chciałem wskazać że na tylko 2x wolniejszym sprzęcie też powinno być grywalne (przy zmniejszonych parametrach).

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 09:34:20 przez Hexmage960
[#23] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_arti, post #13

Problem z Quake na 68k jest taki, że owszem, na akceleracji jest to 30 fps w 400x300 ale jak wchodzi jakaś skomplikowana geometria lub duży obszar do wyrenderowania, to spada to 5fps. I to jest taki roller-coaster - raz 5, raz 15, raz 30. Nie da się sensownie grać.

No tak, racja. Jeżeli 060 w pewnych miejscach nie wyrabia z liczeniem geometrii to tego się nie przeskoczy. Akceleratory z tej epoki jeszcze liczenia geometrii nie obsługują. Myślałem, że raczej rysowanie przymula, a na policzenie transformacji i kolizji 060 wystarczy.
Wygląda na to, że nieco przeceniam 060. Chyba z użytkowania tego procesora zostały mi tylko dobre wspomnienia i nieco fałszują mi ocenę.

Wobec tego faktycznie nie ma co sobie zawracać głowy Quake 2 na sprzętowym 680x0. Tylko te różne emulowane mają w tym przypadku sens.
2
[#24] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@Hexmage960, post #22

Nie tylko Warp1260 ale TF1260 też, przy czym w Warpie jest to lepiej rozwiązane. Poza tym jeszcze kwestia RTG vs AGA w przypadku teksturowanych obrazów w 3D. Przecież nawet bez akceleracji 3D każda karta graficzna lepiej sobie z tym radzi niż AGA, za którą praktycznie całą robotę musi robić CPU, więc podejrzewam, że jak wyjdzie aktualizacja tego portu, to będzie nastawiona na 060/100 Mhz + RTG
[#25] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@Hexmage960, post #22

No ja rozumiem to co powiedział Arti tak:
Quake był projektowany stricte pod Intela (Pentium), a na Motorolę został tylko przeniesiony. Gdyby był pisany też stricte pod Motorolę 68060 100mhz od zera, to pewnie też działałby o niebo lepiej. Cała filozofia.

Jednak czymś te procesory się różniły i porównywanie ich mocy na papierze, technologii zastosowanej w danym procku to lipa. Pytanie jak ta technologia, którą przywołujesz, została wykorzystana w tym konkretnym kodzie i czy w ogóle została wykorzystana.

Tyle od starzejącego się piernika laika.
[#26] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@KM_Ender, post #25

Quake jako program w C/C++ był kompilowany na różne systemy operacyjne, prawdopodobnie o różnych architekturach sprzętowych. To co chciałem się głównie dowiedzieć, to od czego zależą te wahania o których pisał Arti (5 FPS w złożonych lokacjach, 30 FPS w mniej złożonych).

Jak ktoś zna język C lub C++ to może sobie poczytać kod źródłowy tych gier. Jest to ciekawa lektura. Ogólnie przeznaczają oni odpowiedni ułamek czasu procesora dla rysowania, obsługi jednostek (entities). Jednostki to obiekty typu giwery, apteczki, przeciwnicy, ale też źródła światła, strefy dla przycisków, drzwi itp.

@Lukjan

Bardzo interesujące info nt. tych kart, dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 11:33:18 przez Hexmage960
[#27] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@Hexmage960, post #26

Chodzi o inną budowe koprocesora, który jest ponad 2x szybszy niż ten w Motoroli, przynajmniej w przypadku rozkazów, które silnik Quake'a wykorzystuje najczęściej.

Jeśli chodzi o PiStorma, to jest tu już taki zapas mocy, że Quake 1 chodzi normalnie nawet w 640x480, tj. około 30 FPSów. Quake 2 dalej zamula ale jest grywalny w low-resie.
1
[#28] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@Hexmage960, post #26

...chciałem się głównie dowiedzieć, to od czego zależą te wahania o których pisał Arti (5 FPS w złożonych lokacjach, 30 FPS w mniej złożonych).

Quake 2 pochodzi jeszcze z czasów gdy pisało się dosyć optymalnie. Prędkość zależy od tego co widzimy na ekranie, nie są raczej liczone niepotrzebne elementy.

Gdy kamera patrzy na 20 przeciwników (też trzeba wyczaić co się w tzw. frustum widoku przynajmniej częściowo znajduje) to trzeba policzyć transformacje wierzchołków (przesunięcia, obroty, deformacje) 20 obiektów, a gdy na jednego to tylko jednego. To jest różnica. Przypominam, że obiekt w tej grze to nie jest (jak w np. Doom 1, 2) płaski obrazek skierowany do ekranu tylko w jakiś sposób deformowany obiekt 3D zbudowany z teksturowanych i oświetlanych trójkątów. Gdy patrzymy na 4 ściany, sufit i podłogę to nie ma za wiele do liczenia (wtedy raczej prędkość zarysowania całego ekranu jest wąskim gardłem i tutaj karta graficzna daje BARDZO dużo). Gdy stoimy na jakimś podwyższeniu i widzimy kawał świata to też jest więcej liczenia, bo widać więcej obiektów, załomów, jakieś kolumny, mosty. Każdy z przeciwników może strzelać. Domyślam się, że kolizje z postaciami są jeszcze prostacki, ale kolizje ze ścianami są już bardziej złożone niż w np. Breathless gdzie wszystkie ściany są pod kątem prostym i to jest dosłownie jedno porównanie. Pozycje cząstek (wybuchy, dymy, itp) też trzeba jakoś policzyć, interpolować ich kolor, wielkość. Dochodzi jeszcze jakaś logika zachowania tych postaci.

Akceleracja 3D z przełomu wieków świetnie radzi sobie z bazgraniem po ekranie i to rewelacyjnie przyspiesza, pozwala na używanie wysokich rozdzielczości, true color (15, 16 albo 24 bit), daje wygładzanie tekstur, vertex colors. No ale wtedy akceleratory 3D jeszcze nie zajmowały się transformacjami wierzchołków, liczenie całej geometrii nadal jest po stronie CPU. No a jak widać - na 060/50 nie ma czym szastać.

Ja bym się jakoś bardzo nie martwił i nie walczył o tego Quake 2 na 060. Jakoś tam grać się da, a gra jest już tak oklepana, że szkoda czasu na kolejne 25 lat poskramiania jej w walce o jakieś 3 FPS więcej na 060. Lepiej zrobić coś nowego, bo życia nam się kończą.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 13:17:27 przez MDW
3
[#29] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@MDW, post #28

To były czasy gdzie jeszcze zabici przeciwnicy zostawiali swoje zwłoki, a nie znikały magicznie jak w późniejszych produkcjach.
1
[#30] Re: Nowa wersja portu Quake 2 dla AmigaOS 3

@_arti, post #27

To przez FDIV bug tak zasuwa w Quake 2
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem